Vyjádření o.s.Šanta kočičí k diskuzi na FB týkající se kocoura Leonidas Shume Bukur, CZ

V souvislosti s umístěním kocoura Leona v našem útulku se na FB stránkách a diskuzích rozvíjejících polopravdy ohledně tohoto zvířete. Předkládáme Vám proto informace o celé situaci:

V pátek 4.9.2015 kontaktovala náš útulek majitelka kocoura Leona s tím, že po přistěhování přítele do rodiny začal být kocour nečistotný a ona si přeje ho předat do útulku, jelikož se jí toto chování nezamlouvá. Paní neuspěla s žádostí o navrácení do chovné stanice Shume Bukur, CZ, protože se nejedná o vadu (cituji z kupní smlouvy Shume Bukur, CZ: Změny a nedostatky v chování, zejména v hygienických návycích kočky v novém prostředí, nelze zpravidla kvalifikovat jako vady, neboť přesahují schopnosti a vlastnosti u koček obvyklé) a paní chovatelce se navrácení Leona zrovna teď nehodí. Kocoura jsme tedy do útulku přijali a s paní podepsali Smlouvu o předání kocoura do útulku. Zároveň byl kocour nabídnut k adopci zájemcům pomocí FB.
V sobotu 5.9. se emailem ozvala paní Barboříková :Jsem majitelkou chovatelské stanice, kde se Leonek narodil a jsem velmi rozhořčena z nastalých událostí. Paní T. mě kontaktovala včera s žádostí o urgentní vrácení zvířete, protože si nesedli s jejím novým přítelem. Snažila jsem se jí pomoci a vysvětlit, co vše je možné udělat proto, aby se s kocourkem skamarádil, ale paní trvala na okamžitém odchodu kocourka z domova. Není mojí povinností dle smlouvy, přijímat zvíře pokaždé když se nový majitel kdykoliv rozhodne mi vrátit zvíře bez opravdu vážných důvodů zpět. Ale nikdy bych nechtěla, aby se zvíře ode mě někde trápilo, proto bych ho za běžných okolností přijala okamžitě zpět.Bohužel je u mne ale situace nyní taková, že jsem tento měsíc nastoupila na studia a nemám aktuálně možnost ani časovou ani prostorovou ( jsem přes týden na kolejích), kde by mohl Leonek být…..

Je smutné, že vážným důvodem k navrácení zvířete u paní Barboříkové není to, že kocour močí do postele, ale vážným důvodem k neposkytnutí pomoci milovanému koťátku je, že paní studuje a není doma. Zároveň však, i přes svou nepřítomnost a studium, nadále obchoduje s koťaty a stanici provozuje dál …
Je také s podivem, že existují chovatelské stanice, které navrácení vlastního odchovu negarantují v kupní smlouvě. Klauzule o navrácení zvířete je dnes již zcela běžným standardem ve většině útulků (náš nevyjímaje).

Ještě téhož večera přišel další email od paní Barboříkové s tím, že koťatům našla nové majitele. Telefonicky se se mnou paní spojila v neděli a byla velmi překvapena, když jsem jí řekla, že naše sdružení je nyní majitelem kocoura a tudíž není jediný důvod, abychom ho předali zájemcům, kterým ho ona slíbila a ani nevidíme důvod k její návštěvě Leona. (Kocoura nám předala majitelka a dle ustanovení v kupní smlouvě o novém majiteli chovnou stanici vyrozuměla. K našemu sdružení je však paní Barboříková naprosto cizí osoba a její vymáhání informací je tudíž nesmyslné. ) Zároveň jsem jí sdělila, že pokud chtějí Leona adoptovat, mohou její uchazeči poslat email a postavit se do fronty za zájemce, kteří se ozvali před nimi. Pokud by se naši zájemci ukázali jako nepoužitelní přišla by na ně řada. Nikdo se neozval.

Leon tedy putoval – i díky skvělé pomoci z domácího depozita – k paní, která se ozvala nejdřív a užívá si nového domova.

Zato se na různých fórech na FB vyrojilo plno prázdných slov a komentářů, pletoucích si pojmy s dojmy.
Objevují se verbální útoky na naše sdružení, které jediné poskytlo reálnou a okamžitou pomoc zvířeti, které taky mohlo skončit na ulici. Tak jak to ostatně děláme vždy.

Kde jsou ti zájemci, kteří chtějí zachránit ubohé zvíře z útulku? Ráda jim nabídnu některou z našich koček. Nebo se nabídka vztahovala jen k možnosti získat zcela zadarmo (či se slevou) kocoura, který byl nedávno prodán za 10 000,- Kč ?!

Kdo opravdu nepomohl kocourovi v nouzi?

Jana Kohoutová, vedoucí útulku a jednatelka sdružení