I při té největší opatrnosti se nám v útulku stane, že kočka někoho kousne. A poslední případ paní pokousané potulným kocourem nás inspiroval k napsání těchto rad, jak postupovat v nepříjemné situaci.
Co je třeba udělat, pokud vás pokouše kočka nebo pes:
1. Zajistěte a identifikujte zvíře, které vás zranilo
Pokud má majitele, bude to snadné. Pokud jde třeba o toulavou kočku, kontaktujte nejbližší útulek či městskou policii, která Vám pomůže útulek najít a zvíře odchytit. Domníváte-li se, že vám majitel zvířete nebude chtít pomoci, zajistěte si svědka.
2. Ošetřete ránu
U kočičího kousnutí jde většinou o ruce, proto si je nejdřív důkladně umyjte teplou vodou a mýdlem. Snažte se kousance otevřít a vymýt. Poté použijte desinfekci. Ránu, pokud krvácí, jen lehce přikryjte gázou. Na odborném kurzu doporučovali také udělat něco jako desinfekční obojek nad ránou. Pokud vás kočka kousne do prstu či dlaně, udělejte si dezinfekcí náramek kolem zápěstí.
3. Navštivte lékaře
Lékaře byste měli v každém případě navštívit, pokud máte propadlé očkování proti tetanu. Velmi často je návštěva nutná, protože se rána zanítí. Když vás kousne kočka, způsobí většinou napohled jen malé tečky, které mnoho nekrvácí a mají tendenci se uzavírat. Protože je ale kočka masožravec a zuby si nečistí, může do ran zanést infekci. Nebojte se, tuto fázi bezpečně poznáte.
4. Nechte zvíře vyšetřit na vzteklinu
I když je naše země již několik let “vztekliny prostá”, je bezpečnější zvíře nechat vyšetřit. Nejde o nic tragického a pro zvíře bolestivého. Dojděte s ním první a pátý den po zranění na jakoukoliv veterinu, kde ho veterinář prohlédne a sepíše hlášení. Pokud má zvíře majitele, má majitel povinnost nechat je vyšetřit na svoje náklady. Pokud jde o zvíře bez majitele, mohou Vám pomoci veterina či útulek, kde by zvíře hospitalizovali po dobu sledování.