Chce kočka cestovat do zahraničí – země EU?

Co je třeba

  1. čip
  2. pas
  3. očkování proti vzteklině
  4. koťata do 3 měsíců – Smí do dané země?

Navíc

  • Velká Británie, Irsko, Švédsko a Malta: Sérologické vyšetření na vzteklinu.
  • Velká Británíe, Irsko, Švédsko, Malta, Finsko: ošetření proti echinokokóze (odčervení)
  • Velká Británie, Irsko, Malta: ošetření proti klíšťatům

Jak na to

1. Čip

Kočky jsou anarchisti. Pokud by byly pasy jen na jméno (Mourek), s popisem (mourek, roztomilý) nebo fotografií (Mourek, spinká), určitě by se na nějaký pas Mourek vykašlal a půjčoval si ho od Barnabáše. Takže kdo chce pas, musí mít čip.

Označení mikročipem musí provést veterinář, který má oprávnění čipovat a vystavovat pasy. Zde je jejich seznam.
Můžete si říct o čip v polymerové kapsuli. Je dražší než čip ve skleněné kapsuli, ale je menší a pružnější. Aplikace v obou případech vypadá v podstatě jako injekce za krk.

Cena za čip a aplikaci: cca 500-700 Kč.

2. Pas

Společně s čipováním si nechte vystavit pas, oficiálně pas zvířete v zájmovém chovu. Do něj se vlepí identifikační čárový kód čipu.

Cena za vystavení bývá okolo 100-300 Kč.

3. Očkování proti vzteklině.

V ČR kočky proti vzteklině být očkované nemusí, prakticky nehrozí, že by se nakazily. Očkované ale musí být, pokud cestují do zahraničí, a to i v rámci Schengenského prostoru bez kontrol na hranicích. Očkování proti vzteklině je povinné pro všechny kočky a koťata od 3 měsíců.

Očkování se zaznamená do pasu. V době cesty musí být očkování alespoň 21 dní staré. U přeočkování povinný odstup není, pokud mezitím nepropadlo. Dříve nesmělo být očkování starší než jeden rok, teď je to podle platnosti očkování uváděné výrobcem.

4. Koťata do 3 měsíců

Koťaty do 3 měsíců do některých zemí nesmí vůbec, jinam jen za určitých podmínek.

K požadavkům navíc:

Sérologické vyšetření na vzteklinu: Krev odebírá veterinář s oprávněním  a na rozbor se zasílá do laboratoře Státní veterinární správy. Nejprve je ale třeba vyřídit čip a pas.

Odčervení a ošetření proti klíšťatům

Chcete s kočkou cestovat letadlem?

Je třeba nejprve kontaktovat leteckou společnost a zjistit:

  • jestli to umožňuje
  • jaké jsou podmínky
  • jaké jsou požadavky na přepravku (někdy požadované přepravky prodávají nebo pronajímají)

Kočku musíte mít vždy předem „schválenou“ a mít pro ni rezervované místo, společnosti většinou nepřijímají více zvířat do kabiny na stejný let.

Podmínky ČSA

V kabině pro cestující se mohou malá zvířata přepravovat s předchozím souhlasem ve schráně o maximálních rozměrech nepřesahujících délku 48 cm, šířku 32 cm a výšku 29 cm. Celková hmotnost schrány se zvířetem nesmí přesáhnout 8 kilogramů. Cena za přepravu se počítá na základě váhy, podle ceníků pro nadměrná zavazadla.